XIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Śladami Leona Wyczółkowskiego”

Tegorocznym tematem przewodnim konkursu fotograficznego Leona Wyczółkowskiego jest światło. Niewątpliwie, światło stanowi jedną z najważniejszych wartości w malarstwie. Pobyt artysty na Ukrainie spowodował, że ten w poszukiwaniu efektów słonecznych wyszedł w plener, skąd światło dominujące nad kompozycją uczynił głównym walorem wszelkich przedstawień. W swoich dziełach akcentował światło, podkreślając w ten sposób jego formę oraz walor plastyczny. Stosował śmiałe zestawienia kolorystyczne i zacierał kontury. Podejmując problematykę światła i koloru zbliżył się do impresjonizmu. Tworzył sceny kopania buraków, orki czy inne prace. Przedstawiał postaci rybaków i chłopów. Dzieła Wyczółkowskiego uważane są za wszechstronne i uniwersalne.

Malarz bacznie obserwował zmiany zachodzące w przyrodzie pod wpływem światła i tworzył głębokie cienie. Malował nasycone słońcem niepowtarzalne pejzaże, drzewa, jak również zabytki architektoniczne miast polskich, pamiątki historyczne, aż po martwą naturę i kwiaty. Co więcej, tworzył liczne portrety i autoportrety różnych postaci, gdzie ich twarz czy sylwetka modelowana jest malarskimi efektami światła i cienia. Za sprawą jego twórczości powstało wiele rysunków i litografii lasów, drzew i roślin – zarówno w pełnym świetle, jak i o zmierzchu.

Na konkurs należy przesyłać prace inspirowane twórczością Leona Wyczółkowskiego. Każdy uczestnik może zgłosić nie więcej niż 5 zdjęć o wymiarach 15 x 21 cm do 30 x 40 cm. Rywalizacja dedykowana jest osobom, które amatorsko zajmują się fotografią.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrodę pieniężną kolejno – 1 miejsce – 600 zł, 2 miejsce – 500 zł i 3 miejsce 400 zł. Termin zgłoszeń obowiązuje do 31.01.2020 roku. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Zobacz regulamin konkursu.

Sprawdź szczegóły konkursu: muzeum.bydgoszcz.pl/aktualnosci/2,11717,0,0,XIII-edycja-Ogolnopolskiego-Konkursu-Fotograficznego-Sladami-Leona-Wyczolkowskiego,1

Łukasz

Niektórzy mówią mi, że jestem urodzonym zwycięzcą, ponieważ większość rzeczy jakie posiadam wygrałem w konkursach! Jeśli chcesz tak jak ja wygrywać cenne nagrody - Polubimy się !

Możesz również polubić…