Konkursowe abc – czyli, podstawowe pojęcia na temat konkursów, które musisz znać

 

Konkurs – to postępowanie mające na celu wyłonienie zwycięzcy i  przyznania mu nagrody za najlepsze wykonanie konkursowego zadania przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich warunków konkursu (np.regulaminu).. Warunki konkursu ustala organizator.

Regulamin konkursu, zasady konkursu – ustalone przez organizatora warunki, jakie trzeba spełnić, by wziąć udział w konkursie. Tutaj znajdziemy informacje na daty rozpoczęcia i zakończenia konkursu, zasad przyznawania nagród, ilości nagród oraz często ich wartości, oraz sposobu wyboru zwycięzców i informacji czy w trakcie trwania konkursu regulamin może ulec zmian.  Jeśli już wygramy, tutaj dowiemy się, w jaki sposób odbierzemy naszą nagrodę i kto zapłaci za nią podatek. Jeśli wartość nagrody jest większa, niż 760 zł trzeba zapłacić podatek w wysokości 10%. Najczęściej, bo w 90% to organizator ponosi te koszty i niczym poza podaniem swoich danych nie musimy się martwić. Czasem jednak sami musimy go wcześniej opłacić, by uzyskać prawo do nagrody. Wszystkie te informacje, znajdziemy w regulaminie.

Rodzaje konkursów

Wyróżniamy kilka typów konkursów, jednak ja dzielę je na 3 rodzaje:

Konkursy Internetowe

Organizowany są w internecie np. na stronach internetowych, portalach społecznościowych itp. by zostać laureatem takiego konkursu, trzeba wykonać zadanie konkursowe, wysyłając odpowiedź np. e-mailem, przez aplikację konkursową, zostawiając komentarz lub logując się na stronie organizatora. Konkursy internetowe to nie tylko świetna zabawa, ale są również świetnym sposobem na zdobycie nagród i zwiększenie swojej wiedzy w interesujących nas dziedzinach. Warto jednak pamiętać o uczciwości i przestrzeganiu regulaminów, aby nie narazić się na kary i negatywne konsekwencje. W zależności od zainteresowania w internecie można znaleźć wiele ciekawych konkursów, więc bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Najlepsze i aktualne konkursy internetowe znajdziesz w zakładce – konkursy tygodnia! Najpopularniejsze konkursy przeprowadzane w internecie to:

Konkursy fotograficzne

Popularna forma rywalizacji wśród pasjonatów fotografii. Organizowane są zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, co daje wiele możliwości dla uczestników. Zazwyczaj ocenia się jakość techniczną wykonania zdjęć umiejętności, ale równie ważnym elementem jest oryginalność i kreatywność. Zwycięzcy często otrzymują cenne nagrody, a ich prace są publikowane w różnego rodzaju magazynach, albumach czy social mediach np. na Facebooku. Dla wielu fotografów konkursy stanowią również okazję do zdobycia prestiżu i zwiększenia swojej widoczności w branży. Tego typu konkurs skierowany jest nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla osób mniej doświadczonych, którzy chcą zdobyć cenne doświadczenie. Znajdź aktualne konkursy na naszej stronie internetowej, przeczytaj zasady konkursu i się z nimi zapoznaj – zachęcam do udziału.

Konkursy literackie

Konkursy literackie to ważna forma promocji i wsparcia dla młodych i utalentowanych pisarzy. To również sposobność dla doświadczonych autorów do prezentacji swoich dzieł i zdobycia uznanie społeczności czy wydawców. Wiele konkursów skupia się na konkretnych gatunkach literackich, takich jak poezja, proza, opowiadanie czy dramat, a ich laureaci otrzymują nie tylko nagrody finansowe, ale także publikacje czasopismach literackich i nie tylko.

Promocyjny

Konkurs polega najczęściej np. na zakupie jakiegoś przedmiotu (np. wody firmy „y”) i odpowiedzi na pytanie (np. dlaczego woda „y” Ci smakuje?). Przy czym odpowiedź może być udzielana sms-em lub w aplikacji internetowej. W odpowiedzi najczęściej również trzeba podać nr. paragonu. Sam paragon również trzeba zachować jako potwierdzenie zakupu przy ewentualnym zwycięstwie. Osobiście wolę brać udział w konkursach internetowych, w promocyjnych są bardziej atrakcyjne nagrody, ale i konkurencja wydaje się przez to większa. Jeśli jednak jakiś produkt, który jest wam potrzebny, jest objęty konkursem, to nie ma co się zastanawiać.

Loteria

Loteria to popularny sposób na promocję wśród firm i przedsiębiorstw. Loterii nie możemy nazwać konkursem z tego powodu, że zwycięzca nie jest nagradzany za najlepsze wykonanie zadania, a jest losowany. Loteria to popularna forma rozrywki, która może przynieść nam nie tylko radość z wygranej, ale również rozczarowanie z niepowodzenia. Z czystym sumieniem mogę polecić jedynie darmowe loterie, które również znajdą się w moim konkursie tygodnia. Gdy idę na zakupy do sklepu z zamiarem zakupu np. szamponu i widzę na nim loterię, to oczywiście biorę w niej udział – w końcu, żeby wygrać, trzeba grać. Radzę jednak uważać na loterie, szczególnie te SMS-owe zawsze warto czytać regulamin i wiedzieć jakie szanse mamy. Często jest tak, że wysyłając jednego sms-a, nie mamy praktycznie żadnych szans z osobą, która wysłała tych sms-ów np. 100 i pomnożyła swoje losy do kilku tysięcy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do przeczytania całego poradnika konkursowego!

Łukasz

Niektórzy mówią mi, że jestem urodzonym zwycięzcą, ponieważ większość rzeczy jakie posiadam wygrałem w konkursach! Jeśli chcesz tak jak ja wygrywać cenne nagrody - Polubimy się !

Możesz również polubić…